Nyaktorna
Főként az ülőfoglalkozást végző emberek szenvednek tarkókörüli fájdalomtól. A helytelen, egyoldalú terhelés következtében a csigolyák porckorongjainak egy része már fiatalkorban fokozatosan elkopik, melynek helyén és környékén fájdalom lép fel. A fájdalom miatt automatikusan jelentkezhet a mozgáskorlátozottság, hiszen életünkből öntudatlanul kikapcsoljuk a fájdalmat okozó mozgásokat. Így aztán a mozgáskorlátozottság fokozatosan nő, és idővel komoly nyakmerevedés léphet fel.
A helytelen, merev fejtartás gyakran okozója a fejfájásnak is.
A nyak és a váll ízületeinek tornája
A gyakorlatokat igen óvatosan, lassan, kb. 6-10-szer ismételjük meg. Végezzük el őket naponta, ha komoly eredményt szeretnénk elérni!
A helyes fejtartás beidegzésére
1.
Fejünk tetejére, és nem a homlokunkra, egy könyvet teszünk és nyújtott nyakkal, leeresztett vállal sétálgatunk.
2.
Könyvvel a fejünkön vízszintes síkban mozgassuk fejüket elölről hátrafelé. A homlokunkat, állunkat ne emeljük fel!
Nyak és váll tornája
1.
Kemény széken ülve fogjuk meg kezünkkel a szék ülőkéjét. Lenyomott vállal fordítsuk fejünket lassan jobbra, majd balra.
2.
A széken egyenesen ülve fogjuk meg jobb kezünkkel a fejünk bal oldalát és lassan húzzuk jobbra. Ugyanezt ismételjük meg a másik oldalra is.
3.
A széken ülve fogjuk meg a szék ülőkéjét. Egyenes háttal, lenyomott vállal fordítsuk fejünket jobbra és az elfordított fejet lassan, óvatosan hajlítgassuk néhányszor a váll felé. Ugyanezt ismételjük meg a másik oldalra is.
4.
Álljuk közvetlenül háttal a falhoz, majd kezünket helyezzük hátul a koponyánk alsó részére. Lassan húzzuk a fejünket a kezünkkel kissé előre, és néhány másodpercig tartsuk ott, majd vállunkat lenyomva emeljük fel a fejünket a falig. (A homlok és az áll ne nézzen felfelé!)
5.
Feküdjünk hasra egy széken, vagy egy olyan alkalmatosságon, ami a gyakorlathoz megfelelő, a lényeg, hogy fejünk, karunk súlyosan lógjon előre. Ebben a helyzetben mozgassuk fejünket lazán jobbra-balra.
6.
Ülő vagy álló helyzetben végezzünk nagyon óvatos, laza fejkörzést felváltva jobbra, majd balra. Vigyázzunk, a fej ne hajoljon erősen hátra!
7.
Ezután végezzünk laza vállkörzést elölről hátrafelé. Ez jól lazítja a vállakat.
8.
Utoljára ülő helyzetben emeljük fel két kezünket és fogjuk át tarkónkat, ujjainkkal lazítsuk fel a fájó izmokat. Hüvelykujjunkat helyezzük a tarkó két oldalára, és kis körkörös mozgásokat végezzünk.